Pomoc, podpora a spolupráca s odborníkmi
Ak máte podozrenie na akúkoľvek závislosť, nečakajte. Situácia by sa mohla iba zhoršovať. Zapojte blízke osoby dieťaťa, jeho rodinu i kamarátov. V prípade rozvinutej závislosti sa s veľkou pravdepodobnosťou nezaobídete bez pomoci odborníka. Poradenstvo a kontakt na psychológa alebo centrum pre liečbu nelátkových závislostí vám môžu sprostredkovať odborní pracovníci z linky Pomoc.sk (116 111).
Tipy pre deti a tínedžerov
- Čas na internete plynie rýchlo, ani si neuvedomíš, koľko času tam stráviš. Skús jeden deň presne sledovať, čo všetko na internete robíš a ako dlho – možno ťa to samého prekvapí.
- Uzavri s rodičmi zmluvu o používaní počítača a internetu. Určite si v nej čas, kedy sa môžeš hrať na počítači a tiež práva a povinnosti, ktoré budete dodržiavať. Aj takáto zmluva ti môže pomôcť mať väčšiu kontrolu nad časom stráveným online.
- Porozmýšľaj o nepríjemnostiach, ktoré môžu vzniknúť z toho, že tráviš veľa času pri počítači, na internete alebo hraním hier. Takisto pouvažuj o tom, čo všetko by si mohol robiť v čase, ktorý tráviš na internete. Spíš si tieto zistenia na plagát a zaves si ho vedľa počítača.
- Všetkého veľa škodí. Hry na počítači alebo četovanie môžu byť zábava a príjemný oddych po škole, ale nájdi si čas aj na stretnutia s kamarátmi alebo šport.
- Iní ľudia môžu lepšie vidieť niečo, čo tebe uniká. Ak sa tvoji rodičia alebo kamaráti neustále pýtajú, čo toľko robíš na internete, tak ťa to väčšinou vytočí. Zamysli sa nad tým, prečo ti to hovoria – pravda býva nepríjemná.
- Prekonať závislosť nie je ľahké, pravdepodobne budeš potrebovať pomoc niekoho iného. Vyžaduje to veľkú odvahu priznať sa k závislosti, aj sám pred sebou, aj pred inými ľuďmi. Obráť sa na dospelého, ktorému dôveruješ – rodiča, priateľa alebo odborníkov na linke Pomoc.sk (116 111).