Nelegálne sťahovanie a softvérové pirátstvo
Internet ponúka možnosť aj na zdieľanie a výmenu materiálov. Ľudia si vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu sťahujú hudbu, filmy, softvér za pár minút. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že ak je niečo na internete, tak to patrí všetkým. Na väčšinu materiálov na internete sa však vzťahujú autorské práva, legálne ich môže šíriť len ich autor alebo majiteľ. Stiahnutie filmu bez zaplatenia alebo vytvorenie licenčného kľúča k programu bez jeho zakúpenia stále zostáva krádežou, aj keď to tak robia skoro všetci. Porušovanie autorských práv je podľa slovenskej legislatívy trestným činom.
Na internete sa nachádza množstvo voľne dostupného materiálu, na ktorý sa nevzťahujú autorské práva. Takýmto materiálom sú napríklad informácie zverejnené na voľne dostupných online encyklopédiách (wikipédia), študijný materiál, ktorý uverejní jeho autor, rôzne voľne dostupné alebo skúšobné verzie programov a pod. Použitie týchto materiálov má však svoje obmedzenia. V prípade programov nemusia byť funkčné všetky ich súčasti, ak ide o skúšobnú verziu alebo po uplynutí určitej doby, je potrebné zakúpiť licenciu. Pri použití informácií z internetovej stránky je potrebné uviesť zdroj, rovnako ako pri citovaní literatúry.
Pri nelegálnom sťahovaní je vyššie riziko, že sa do počítača dostane nevyžiadaný obsah, napríklad rôzne vírusy alebo spyware, ktoré sú pripojené k súboru alebo softvéru (viac sa dozviete v časti Nevyžiadaný obsah).