Blokovací softvér
V počítači môžete nainštalovať blokovací softvér, ktorý zamedzí prístupu na stránky, ktoré sú pod 18 rokov neprístupné – teda aj na stránky s hazardnými hrami. O tomto kroku sa však porozprávajte aj s dieťaťom a vysvetlite mu, prečo ho chcete týmto spôsobom chrániť.
Tipy pre deti a tínedžerov
- Stanov si dopredu, koľko času stráviš pri hre a kedy skončíš. Ak je to pre teba ťažké dodržať, povedz si, že skončíš po prejdení ďalšieho levelu alebo po zazvonení budíka. Je to dobrý spôsob, ako cvičiť svoju pevnú vôľu.
- Hry majú takú silu, že pri nich niekedy zabudneš aj na jedenie, pitie alebo spánok. Chráň sa pred tým a mysli na svoje zdravie. Dávaj si pravidelné prestávky, zmeň polohu, rozhýb sa, nepozeraj na obrazovku. Najlepšie je, keď činnosti striedaš – po dlhom hraní na počítači sa ti tvoje telo najviac poďakuje, ak vybehneš niekam von.
- Mysli na svoje bezpečie aj pri hraní hier. Neprezrádzaj o sebe osobné informácie, chráň svoje heslo, dávaj si pozor na neznámych ľudí. Ak by ti iný hráč v hre naschvál ubližoval, nahlás to správcovi herného servera alebo o tom povedz niekomu dospelému.
- Ostatní hráči sú skutoční ľudia a nie roboti. Ak sa im vysmievaš, nadávaš alebo im ubližuješ v hre, zraňuješ ich v skutočnosti. Preto sa správaj tak, ako chceš, aby sa druhí správali k tebe.
- Všetko niečo stojí. Niektoré vylepšenia sa dajú kúpiť za peniaze z hry, ale za špecialitky sa často platí skutočnými peniazmi (napríklad odoslaním drahej esemesky). Premysli si, čo si môžeš dovoliť alebo sa o tom poraď s rodičmi.
- Ako sa zbaviť závislosti. Skús zameniť svoje online aktivity za offline aktivity. (Hráš futbal na počítači? Zahraj si ho vonku s kamarátmi. Balíš baby na sociálnej sieti? Zameň to za osobnú konverzáciu.)