Fakty o hraní hier
Z prieskumu o slovenských deťoch vo virtuálnom priestore, ktorý realizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v spolupráci s občianskym združením eSlovensko vyplýva, že hranie hier je najčastejšou aktivitou detí na internete
Hraniu hier sa venuje až 85,1 % žiakov 1. stupňa ZŠ a 70,0 % žiakov 2. stupňa ZŠ. Ako negatívne javy, spojené s hraním hier, uvádzali mladšie deti strach z príšer, krvi, zabíjania ľudí a zlé sny. Staršie deti spomínali, že pre dlhý čas strávený pri hre na počítači už niekedy mali bolesti hlavy, stalo sa im, že sa nestihli pripraviť do školy, zabudli jesť a piť, stále mysleli iba na hranie a nevedeli sa od hry odtrhnúť.
Druhy počítačových hier
Adventúry: hry založené na pútavom príbehu. Hráč postupne hľadá rôzne predmety, ktoré musí správne použiť, aby vylúštil záhadu.
Akčné hry: hráč prežíva dobrodružstvo, bojuje proti nepriateľom, prenasleduje zločincov. Akčné hry vyžadujú zručné pohyby a rýchle reakcie. Kartové a spoločenské hry: počítačová verzia tradičných spoločenských hier ako solitér, šach, puzzle.
Rolové hry (RPG – Role Playing Game): hráč sa v hre vžíva do postavy vo virtuálnom svete. Vytvára si svoju postavu, postupne ju zdokonaľuje a zažíva jej prostredníctvom napínavé dobrodružstvá. Samostatnou kategóriou rolových hier sú tzv. MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Game). Tieto hry umožňujú vďaka internetu súčasné zapojenie tisícov hráčov po celom svete a ich vzájomné interakcie. Najznámejšou MMORPG je World of Warcraft. Simulácie a stratégie: umožňujú vyskúšať si reálne situácie v hre, vyžadujú taktické a strategické myslenie a plánovanie.
Skákačky: jednoduché hry, vyžadujúce zručnosť a rýchle reakcie pri preskakovaní prekážok.
Sociálne hry: krátke a jednoduché hrové aplikácie na sociálnych sieťach, ktoré vyžadujú zapojenie kamarátov hráča.
Strieľačky: protivníci v hre sú zneškodňovaní rôznymi strelnými zbraňami.
Športové hry: počítačové verzie rôznych športov, ako hokej, futbal alebo automobilové preteky.
Niektoré počítačové hry sa nehrajú na klasických počítačoch, ale pomocou ďalších zariadení:
Hracia konzola: zariadenie, ktoré sa väčšinou pripája na televíznu obrazovku. Najnovšie hracie konzoly umožňujú snímať pohyby hráča, ktorý potom ovláda hru svojím telom.
Prenosná hracia konzola: umožňuje hrať hru kedykoľvek a kdekoľvek. Mobilný telefón: dá sa použiť na jednoduchšie herné aplikácie, drahšie prístroje aj na zložitejšie hry vyvinuté špeciálne pre mobily.
Zosieťované počítače: pomocou internetového pripojenia sa hráči môžu spájať a hrať hry spolu alebo proti sebe. V prípade MMORPG umožňuje internet zapojenie tisícov hráčov z celého sveta súčasne.