Sebapoškodzovanie
Sebapoškodzovanie je ubližovanie sebe samému. Často sa objavuje práve v období dospievania, je spôsobom, akým sa mladí ľudia vyrovnávajú s problémami. Jeho najčastejšími formami býva rezanie žiletkou alebo inými ostrými nástrojmi, pálenie sa, pichanie sa a prepichovanie častí tela, rozškrabávanie poranení. Býva spájané s rôznymi štýlmi, ako napr. EMO alebo Gothic, ale nie každý, kto sa hlási k takémuto štýlu, si aj ubližuje.
Sebapoškodzovanie je vyjadrením psychického utrpenia prostredníctvom fyzickej bolesti. Niekedy býva sebapoškodzovanie volaním o pomoc, aby si už konečne niekto všimol, že niečo nie je v poriadku. Často ho však dospievajúci zakrývajú, režú sa potajomky doma, nosia dlhé rukávy, aby ich jazvy nikto nespozoroval. O svojom sebapoškodzovaní hovoria, že je to jediný spôsob, ako zvládnuť napätie a smútok, porezanie a prežívaná bolesť im prinesú chvíľkovú úľavu od nepríjemných pocitov. Sebapoškodzovanie sa tak stáva istou formou závislosti.
Za sebapoškodzovaním sa skrývajú hlboké konflikty a problémy v najbližších vzťahoch dieťaťa nedostatok lásky a prijatia, násilie v rodine, zanedbávanie, ktoré vedú k pocitom menejcennosti, sebaobviňovaniu, pochybnostiam o sebe a svojej hodnote, pocitom samoty a izolácie. Spúšťačom v období dospievania bývajú akútne krízy, ako rozvod rodičov, strata blízkeho človeka, rozchody a sklamania v láske, šikanovanie.
Na internete zverejňujú dospievajúci osobné blogy, v ktorých propagujú sebapoškodzovanie, rozprávajú sa o ňom na fórach a četoch. Nebezpečné na týchto stránkach je to, že podávajú sebapoškodzovanie v pozitívnom svetle a znižujú jeho možné riziká. Takáto stránka nedokáže presvedčiť hociktorého tínedžera, aby sa tiež začal rezať, ale pre ohrozených dospievajúcich, ktorí hľadajú riešenie svojich problémov, sa môže stať príkladom, ktorý sa rozhodnú vyskúšať. Lákavé sú predovšetkým diskusie o rôznych metódach sebapoškodzovania, opisy zážitkov a osobných príbehov, ako aj idealizované fotografie.
Nebezpečná je tiež sila skupiny, ktorá na internete vznikne – dospievajúci sa navzájom podporujú pri sebapoškodzovaní, vymieňajú si rady a vytvárajú komunitu, v ktorej je sebapoškodzovanie akceptované, čo môže sťažiť jeho prekonávanie.
PRÍKLAD
(internetové fórum):
„Režem si ruky a pre mňa je to jediným riešením, ako sa zbaviť aspoň na minútku pocitu samoty a topenia sa v smútku, pomáha mi to, aj keď moje ruky už vyzerajú veľmi strašne, pomáha mi to a je to ako droga, ktorej sa nemôžem zbaviť...“